Aktualna promocja: -30% na soczewki progresywne! Druga para już za 200zł!

Wada wzroku u dzieci – Im wcześniej wykryta, tym większa szansa na jej wyleczenie

epidemia krótkowzroczności u dzieci

Wada wzroku u dzieci to częste zjawisko, lecz im wcześniej wykryta, tym większa szansa na wyleczenie. Rozwój układu wzrokowego u dzieci ma miejsce do 7. roku życia, a szczególnie intensywnie kształtuje się on u dzieci w wieku do 3 lat. Właśnie dlatego najlepszym czasem na diagnozę i leczenie wad wzroku u dzieci jest okres niemowlęcy i przedszkolny.

Wada wzroku u dzieci — objawy

Choć narząd wzroku rozpoczyna kształtowanie i rozwój już w łonie matki, to jednak wiele ważnych procesów ma miejsce po narodzinach dziecka.
Przy wrodzonych wadach wzroku (np. nadwzroczność, astygmatyzm), dużej różnowzroczności, prowadzącej do niedowidzenia jednego oka oraz zezie, układ wzrokowy dziecka nie ma szans na prawidłowy rozwój. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio wcześnie podjąć właściwe leczenie.

Niepokojące objawy okulistyczne w 1-2 roku życia:

 • zezowanie jednego lub obu oczu,
 • dziecko nie patrzy na zabawki, nie skupia wzroku na przedmiotach,
 • brak zainteresowania ilustracjami w książeczkach,
 • mała ruchliwość – dziecko nie podąża ani w stronę zabawek, ani w kierunku osób,
 • zaburzona motoryka-dziecko ma problem z chwytaniem przedmiotów, wycelowaniem w nie rączką,
 • potykanie się o przedmioty, progi, zawadzanie o meble, framugi.

Niepokojące objawy w wieku przedszkolnym:

 • zezowanie,
 • mrużenie oczu u dziecka,
 • przymykanie jednego oka,
 • dziwne ustawianie głowy np. „bokiem” podczas oglądania TV,
 • bóle głowy,
 • światłowstręt,
 • tarcie oczu,
 • niechęć do rysowania i układania puzzli.

Ze względu na możliwość dziedziczenia wad wzroku zawsze też należy wykonać badanie okulistyczne u dziecka w przypadku, gdy u któregoś z rodziców występuje lub występował w dzieciństwie zez, niedowidzenie, wysoka wada wzroku, szczególnie nadwzroczność.

Jeśli obserwujesz powyższe objawy u swojego dziecka, nie zwlekaj z konsultacją okulistyczną. Istnieje niezaprzeczalna zasada: Im wcześniej podjęte leczenie, tym lepsze i szybsze efekty!

Wada wzroku u dzieci — leczenie

Podczas wizyty okulistycznej lekarz ocenia ustawienie i ruchomość oczu, ostrość wzroku obu oczu oraz widzenie obuoczne. Wykonuje przy tym pomiar wady wzroku i ocenia dno oka.

Salony okulistyczne Opto-med, których praktyką jest przeprowadzanie przedstawionych wyżej badań, posiadają specjalistyczny sprzęt jak autorefraktometr ręczny Retinomax, który służy do pomiaru wad wzroku u niemowląt i małych dzieci. Salony posiadają w swoim wyposażeniu również oftalmoskop Fissona, który jest rekomendowany do oceny dna oka u dzieci. Po postawieniu diagnozy, o ile zajdzie taka potrzeba, zaleca się okulary korekcyjne oraz u niektórych dzieci — obturację czy rehabilitację wzrokową.

Nawiązując do wstępu, układ wzrokowy, w tym widzenie obuoczne rozwija się do 7. roku życia. Ma ono olbrzymi wpływ na jakość widzenia dziecka — szczególnie na naukę, łatwość czytania, a także na koordynację ruchową, co ze względu na wymogi w wielu zawodach, z  pewnością zaowocuje w przyszłości.

Jeżeli widzenie obuoczne nie rozwija się prawidłowo, to właśnie w okresie przedszkolnym jest szansa na jego poprawę. Jest to możliwe dzięki ćwiczeniom pleoptyczno-ortoptycznym, które prowadzą dostępni dla naszych pacjentów, ortoptyści.

Podsumowując: Drodzy Rodzice nie zwlekajcie ze zbadaniem wzroku Waszych Dzieci, gdyż może mieć to kluczowe znaczenie dla ich przyszłości. Warto również mieć na uwadze zasadę, że im wcześniej wykryta wada wzroku u dzieci, tym większa szansa na jej wyleczenie.

Autor: lek. med. Anna Maria Jasek
specjalista chorób oczu