Aktualna promocja: -30% na soczewki progresywne! Druga para już za 200zł!

Jaskra – jak ją leczyć?

jaskra - jak ją leczyć?

Jaskra to przewlekła choroba, w której przebiegu dochodzi do stopniowego uszkodzenia nerwu wzrokowego. Konsekwencją jest postępujące zawężanie się pola widzenia, a finalnie nawet całkowita utrata wzroku. Warto wiedzieć, jak objawia się jaskra, ponieważ wczesna diagnoza, zmiana codziennych nawyków i odpowiednia terapia dają duże szanse na zachowanie widzenia. Sposobów na to, jak leczyć jaskrę jest kilka, a ich dobór zależy od typu oraz stopnia zaawansowania choroby.

Kto jest najbardziej narażony na jaskrę?

Jaskra jest chorobą, której nie da się całkowicie wyleczyć, możliwe jest jednak jej zaleczanie, czyli spowalnianie zachodzących procesów i zapobieganie ślepocie. Jaskrę można podzielić na pierwotną oraz wtórną. Jaskra pierwotna występuje bez zidentyfikowanej przyczyny, z kolei wtórna jest następstwem chorób i zaburzeń. 

Niezależnie od typu, bezpośrednią przyczyną powstawania jaskry jest wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, który prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Choć do pojawienia się i rozwoju choroby może dojść niezależnie od wieku i jaskra u młodych osób jest możliwa, prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta dopiero po 35. roku życia i rośnie wraz z wiekiem.

Wpływ na rozwój jaskry mają w dużej mierze czynniki genetyczne, ponieważ jest chorobą dziedziczną, a także płeć – u kobiet jaskra występuje częściej niż u mężczyzn. Obok tych czynników rozwojowi jaskry sprzyjają problemy takie jak: nawracające migreny, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krążenia, cukrzyca, cienkie rogówki, wysoki poziom cholesterolu, krótkowzroczność oraz nadwzroczność, urazy mechaniczne oka i chroniczny stres.

Jaskra – objawy, które mogą o niej świadczyć

Jakie dolegliwości daje jaskra? Objawy początkowe to przede wszystkim stopniowo narastające problemy z ostrością widzenia, zaczerwienienie oraz łzawienie oka i ból w okolicy gałki ocznej. Jaskra w oku powoduje także widzenie tzw. aureoli, czyli kolorowych obręczy wokół źródeł światła oraz wyraźne zwężenie pola widzenia, tzw. widzenie tunelowe. To, jak szybko postępuje jaskra, zależy od jej typu oraz indywidualnych czynników, jednak najczęściej postępuje powoli i z początku niezauważalnie.

Do prawidłowego zdiagnozowania jaskry konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań. Należą do nich: badanie dna oka, nowoczesne badania obrazowe, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie kąta przesączania oraz tomografia optyczna.

Warto mieć świadomość, że jest to choroba, której nie da się wyleczyć całkowicie i której skutki są nieodwracalne. Celem leczenia jest uniknięcie najgorszego, do czego może doprowadzić jaskra, czyli znacznej lub całkowitej utraty wzroku. Najważniejsze i najskuteczniejsze w tym przypadku jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego poprzez stosowanie odpowiedniej farmakoterapii, przeprowadzenie zabiegu laserowego lub operacji.

Jaskra — na czym polega jej leczenie?

Farmakologiczne leczenie jaskry polega na stosowaniu leków najczęściej w postaci kropli lub zawiesin aplikowanych do oczu. Leczenie jaskry bez operacji możliwe jest także za pomocą tabletek. W Polsce jedynym przeciwjaskrowym lekiem doustnym jest acetazolamid. Jego działanie jest analogiczne względem preparatów stosowanych miejscowo – przyjmowany regularnie obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Jedną z najskuteczniejszych i najbardziej bezpiecznych metod jest leczenie jaskry laserem, choć nie każdy typ choroby pozwala na jego zastosowanie. Jaskra wtórna lub pierwotna z otwartym kątem występują najczęściej i to w ich przypadku stosuje się trabekuloplastykę, czyli wspomniany zabieg. Na czym polega leczenie jaskry laserem? Efektem zabiegu jest udrożnienie otworów, które uległy zanieczyszczeniu i umożliwienie odpływu cieczy wodnistej. Laser jest także polecany m.in. wtedy, gdy konieczne jest leczenie jaskry w ciąży – ze względu na skutki uboczne, jakie niesie stosowanie leków.

Leczenie operacyjne stosowane jest w przypadku jaskry pierwotnej z zamykającym się kątem oraz jaskry wrodzonej u niemowląt. Operacja polega na utworzeniu sztucznej przetoki lub wszczepienia implantu drenującego, aby umożliwić przepływ płynu.

Dobór odpowiedniej metody leczenia jaskry to kwestia indywidualna, która zależy od typu, a także stopnia zaawansowania choroby. Czynniki te wpływają na bilans potencjalnych korzyści oraz zagrożeń wynikających z zastosowanej terapii.

Czy istnieją domowe sposoby na leczenie jaskry?

Niejednokrotnie osoby podejrzewające u siebie tę chorobę zastanawiają się, czy da się leczyć jaskrę domowym sposobem? Nie istnieją niestety takie metody leczenia, jednak odpowiednie nawyki, zdrowa dieta i nawodnienie, a także aktywność fizyczna oraz unikanie stresu mają niebagatelny wpływ na wspomaganie procesu terapeutycznego. Pomocne może okazać się także suplementowanie witamin pozytywnie działających na narząd wzroku.

Wspieranie działania całego organizmu naturalnymi sposobami pomoże walczyć z chorobą – nie zastąpi jednak wizyty u specjalisty i wdrożenia odpowiedniego leczenia.