02/05/2023 Salon przy ul. Burskiego otwarty w godz. 10-18!

Okulary progresywne – ile kosztują? Jak je wybrać?

okulary progresywne

Wraz z upływem lat, zmysł wzroku, tak samo, jak wszystkie inne funkcje naszego organizmu, ulega pogorszeniu. Może to oznaczać konieczność sięgnięcia po okulary progresywne. Przekroczenie 40. roku życia w większości przypadków wiąże się ze stopniowym zmniejszaniem się elastyczności gałki ocznej, co pociąga za sobą osłabienie ostrości wzroku nawet u osób, które wcześniej widziały doskonale.

Jest to tzw. starczowzroczność (prezbiopia), czyli naturalny proces wynikający ze starzenia się organizmu, objawiający się między innymi rozmazanym obrazem tego, co znajduje się blisko. Jeśli zauważymy u siebie pierwsze oznaki pogarszania się widzenia na różne odległości, jest to najlepszy moment, aby wybrać się do specjalisty i dobrać odpowiednie do naszych potrzeb okulary progresywne. Podpowiadamy, dlaczego warto zdecydować się na ten krok i jakie są korzyści takiego rozwiązania.

Czym są okulary progresywne?

Szkła progresywne to jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie modeli, które zrewolucjonizowały rynek okularów dla osób po 40. roku życia z objawami prezbiopii. Ich cechą charakterystyczną i głównym atutem jest posiadanie soczewek, które składają się z kilku obszarów wykazujących inne działanie. Dzięki temu możliwe jest korygowanie różnych wad wzroku w tym samym czasie, bez konieczności ciągłego zmieniania okularów.

Jak to dokładnie wygląda?

Otóż górna część szkieł progresywnych, odpowiada za widzenie z daleka, gdy patrzymy prosto, centralna za widzenie pośrednie, a po spuszczeniu wzroku, ich dolna część umożliwia ostre widzenie przedmiotów lub liter, znajdujących się blisko. Moc każdego obszaru jest dopasowana do indywidualnych potrzeb danej osoby, z uwzględnieniem różnic pomiędzy oczami. Okulary progresywne pozwalają odzyskać komfort codziennego funkcjonowania, zaoszczędzić czas i dyskretnie pozbyć się uciążliwych objawów prezbiopii.

Dla kogo przeznaczone są okulary progresywne?

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, szkła progresywne sprawdzą się idealnie u osób, które zaczynają mieć problemy z ostrym widzeniem na różne odległości. Noszenie przy sobie kilku par okularów jest niewątpliwie kłopotliwe. Jeśli na co dzień potrzebowaliśmy okularów do widzenia dali, a teraz pojawił się problem z komfortowym czytaniem – okulary progresywne będą najlepszą inwestycją.

Co więcej, takie szkła mogą też zakupić osoby, które do tej pory nie miały potrzeby korygowania wady wzroku podczas codziennego funkcjonowania – wystarczy zamówić model z zerową korekcją do dali. Dzięki takiemu rozwiązaniu, okulary możemy nosić cały czas i nikt nie zorientuje się, że musimy wspierać nasze oczy w takich czynnościach jak czytanie książki czy SMS-a.

Podsumowując, okulary progresywne do doskonały zakup zarówno dla osób, które dobierają szkła po raz pierwszy, jak i dla tych, u których wada wzroku występuje już od jakiegoś czasu. Jeśli cenisz sobie wygodę użytkowania, nie masz ochoty pamiętać o noszeniu ze sobą kilku par okularów lub chcesz zachować dyskrecję, a swoje schorzenia i wiek pozostawić dla siebie – zachęcamy do wyboru szkieł progresywnych.

Jak dobrać odpowiednie szkła progresywne?

W doborze odpowiednich szkieł progresywnych do naszych potrzeb pomoże doświadczony optometrysta lub lekarz okulista. Warto udać się do salonu optycznego, który w swojej ofercie gwarantuje bezpłatne badanie wzroku, konsultację ze specjalistą oraz przymierzenie wybranych okularów przed finalizacją sprzedaży. Aby okulary progresywne spełniały swoją funkcję prawidłowo, wszystkie ich obszary muszą być precyzyjnie dopasowane do każdej wady wzroku, jaką posiada Klient na podstawie aktualnych wyników badań.

Poza czynnikami zdrowotnymi należy także wziąć pod uwagę styl życia i indywidualne preferencje Pacjenta. Choć szkła progresywne są uniwersalne, na rynku dostępne są ich różne typy, różniące się od siebie szerokościami pól widzenia oraz dynamiką przyrostu mocy, dzięki czemu do pewnych czynności będą się sprawdzały lepiej. I tak możemy wybrać okulary bardziej dopasowane do osób, które dużo czasu spędzają za kierownicą lub przed komputerem, pracują biurowo lub są bardzo aktywne fizycznie. Warto także rozważyć zakup modeli przeciwsłonecznych oraz wyposażonych w powłokę antyrefleksyjną.

Ile kosztują szkła progresywne?

Decydując się na zakup okularów progresywnych, należy pamiętać, że jest to inwestycja na lata, która ma za zadanie podnieść nasz komfort życia. Na pytanie o koszty nie możemy udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zawsze jest to kwestia indywidualna. Średnio ich cena mieści się w widełkach 700 – 2000 zł. Dwa główne czynniki, które decydują o ostatecznej kwocie to rodzaj oprawek, tworzywo, z którego są wykonane, producent oraz cena samych szkieł progresywnych.

Decydując się na dodatkowe funkcje, takie jak powłoka antyrefleksyjna również należy się liczyć z dopłatami. Czy okulary progresywne są drogie? Biorąc pod uwagę, że chodzi tu o nasze zdrowie i wygodę — raczej nie. Warto pamiętać, że w przypadku szkieł progresywnych, taniej wcale nie znaczy lepiej. Mogą potwierdzić to wszyscy zadowoleni Klienci, którzy nam zaufali.